Bemutatkozás
 
Linkek a környezeti nevelésről
 
Linkjeim
 
E-mail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Számláló
Indulás: 2007-10-28
 
Iskoláim
 
naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Favizsgálati módszerek

 

1.      BEVEZETÉS
 
Városi parkok, fasorok fáival kapcsolatban gyakran felmerül a kérdés, hogy meddig tarthatóak lábon, mikor indokolt azok kivágása. Városainkban ez rendszeresen visszatérő probléma, esetenként heves vitákat vált ki, hiszen a városképet, a város hangulatát meghatározó fákhoz a lakók ragaszkodnak. A túlöregedett beteg fák azonban viharok alkalmával kidőlésükkel komoly veszélyforrást jelentenek. Városi környezetben a fasorok és zárt faállományok díszítőértékükön kívül igen nagy szerepet játszanak a jó klimatikus és egészségügyi viszonyok kialakításában.
Azonban mire egy városi fa, képes betölteni szerepét, ültetéstől számítva hosszú idő teleik el.
Ezért a sokszor több emberöltő alatt növekedett minden egyes fa kivágása előtt fokozott alapossággal kell a szakembereknek mérlegelni, hogy valóban elkerülhetetlen-e a kivágás. A fák egészségi állapotának meghatározása egyaránt fontos a parkokban, az utak mentén az erdőgazdaságokban.
A kérdés az esetek nagyobb részében, kellő szakértelemmel külső jegyek alapján is megállapítható, de a fában lévő rejtett üvegek, szöveti elváltozások, repedések kívülről szemlélve nem láthatóak. Ma már több olyan diagnosztikai eljárás létezik, amelyek roncsolásmentesen, vagy kis mértékben roncsolva valós képet adnak a fatest belső állapotáról.
Az általam bemutatni kívánt kopogtatásos favizsgálati módszer a fa hangvezető képességén alapul.
A hangvezető képességet, a fában radiális irányban terjedő hangsebesség értékkel jellemezhetjük. Egészséges élő fában ez az érték a referencia hangsebesség, ami fafajonként változó.
A favizsgálatok során, a mért sebességértékek referenciaértéktől való eltérésének mértékében következtethetünk a belső egészségi állapotra.
A referencia értékek ismeretéhez több egészséges faegyeden szükséges méréseket elvégezni ahhoz, hogy nagyobb bizonyossággal meggyőződhessünk egy-egy fafajra jellemző értékről.
Dolgozatomban célul tűztem ki három fafaj (Celtis occidentalis , Platanus x acerifolia, Fraxinus angustifolia subsp. pannonica) referencia értékeinek megállapítását.
A méréseket a Celtis occidentalisnál városi termőhelyen; Budapest egyik legnagyobb zöld felületet biztosító részén; a Népligetben, a Fraxinus angustifolia subsp. pannonica méréseit Ócsa és Tiszatelek határában lévő erdőállományokban, a Platanus x acerifolia méréseitTiszatelek határában lévő ártéri erdőállománybanvégeztem. Fajonként 50 egyed hangsebesség értékeit vizsgáltam, majd a referenciaértékek megállapításához többféle módszert is alkalmaztam, mivel a fatestek egészségi állapotát a mérések során nem minden fafaj esetében tudtam ellenőrizni és összevetni a mért értékekkel.


2. IRODALMI ÁTTEKINTÉS
 
2.1 A favizsgálat jelentősége
            Erdőkben, a még élő, beteg fák általában nem veszélyeztetik az embert és környezetét, városi környezetben viszont ezek a fák baleset veszélyessé válhatnak.
Egy városi környezetben lévő fa elsősorban elszáradt, illetve korhadt ágai váratlan letörésével veszélyeztet, csak másodsorban a teljes kidőlésével. (gyökér kifordulásával, vagy a korhadt törzs eltörésével)
A törzs a talaj felszínén törik el a leggyakrabban, de bármilyen törzs magasságban bekövetkezhet. Nagy esőzéseket követő viharos erejű szelek egészséges fákat is képesek kidönteni. A törzs kettétörhet, az egészséges korona vagy annak egyes ágai is lecsavarodhatnak, letörhetnek.
Városi fák egészségi állapotát ezért bizonyos időszakonként vizsgálni, ellenőrizni kell a balesetek elkerülése végett. A leggyakrabban a városi fák, valamint a közutak melletti sorfák esetén válik szükségessé a fák egészégi állapotának a meghatározása. A vizsgálat történhet vizuálisan vagy műszerek segítségével.
 
2.2. Roncsolásmentes favizsgálati módszerek
            Roncsolásmentes favizsgálatok körébe tartozik a fának minden olyan fizikai, mechanikai, biológiai tulajdonság meghatározása, amely nem jár együtt faanyag megbontásával, rongálásával, szerkezetének megváltozásával.
A roncsolásmentes anyagvizsgálati és az orvosi diagnosztikai módszerek fejlődése több olyan vizsgálati módszert teremtett meg, melyek élő fák vizsgálatára is sikerrel alkalmazhatók (1. táblázat).
 
1. táblázat
Roncsolásmentes favizsgálati eljárások
 
Nem roncsoló /akusztikus/                 Kis mértékben roncsoló          Kifejlesztés éve           Pressler fúró                                         (1865)
                                                           Elektromos ellenállásmérés                  (1989)
                                                           Resistograph                                       (1994)
__________________________________________________________________
1 Dimenziós
Metrigard                                                                                           (1993)
            FAKOPP                                                                                          (1993)
            Impulzuskalapács                                                                               (1997)
__________________________________________________________________
            2 Dimenziós
                        hangsebesség             - FAKOPP 2D                                     (2000)
                                                         - PICUS                                               (2000)
                        Spketrum                   - EDM – telefonoszlop              (2000)
                                                         - SPECTRA fejlesztés alatt NYME       (2001)
__________________________________________________________________
            3 D      - fejlesztés alatt, NYME
 
(Forrás: Szalai 2001)
 
 


2.2.1. Kis mértékben roncsoló módszer
 
A legrégebbi eljárás során egy 13 mm átmérőjű fahengert vesznek ki a fából és ebből következtetnek az egészségi állapotára (1 ábra).
(Ez gyakorlatilag roncsolásos eljárás, mivel a fúrás helyén roncsoljuk a fa szövetét.)
 
  1. ábra Pressler fúró alkalmazása a gyakorlatban.
 (Foto: Szalai László 2001)
 
Ez a vizsgálat sajnos olyan sebet ejt a fatörzsben, mely károsíthatja a fát és megfelelő utókezelés hiányában gombafertőződések forrása lehet, bár az egészséges fa védekező mechanizmusa képes meggátolni a seben keresztüli fertőződést (Szalai 2001).
A fák vitalitása, növekedésének üteme és a háncsban mérhető elektromos kapacitancia között talált összefüggést McDougall 1988-ban. A további vizsgálatok kimutatták, hogy az elektromos ellenállás a kapacitanciánál jobb becslőparamétere a fák vitalitásának. A vizsgálat során a háncs elektromos ellenállását mérik úgy, hogy egymástól 54 mm-re levő elektródákat ütnek a fába függőlegesen. A méréshez 1 kHz frekvenciájú váltóáramot használnak. Az érzékelő tűk azonosak a faipari nedvességmérő készülékeknél használatos tűkkel. Mivel a fa ellenállását a hőmérséklet érzékenyen befolyásolja, ezért a hőmérsékletet is mérni, ill. korrekcióba kell venni.
A vizsgálat elve azon alapszik, hogy a háncs elektromos ellenállását befolyásolja a szállított folyadék ion-koncentrációja, ezen keresztül a tápanyag koncentrációja.
A tapasztalatok szerint a 7-12 kohm-os ellenállás 1-2, míg a 18-32 kohm 4-5 egészségi osztálynak felel meg. Bár a fa vitalitásáról így képet kapunk, arra vonatkozóan, hogy mi okozza az esetleges életképesség-csökkenést, nem kapunk információt. A kereskedelmi forgalomban is kapható élő fa ellenállásmérő készülék a német „Conditiometer” és a szlovén „Tree Tester”.
A fa relatív sűrűségének változásából következtetni lehet a fában található fahibákra, korhadásokra. A tapasztalatok szerint a fúrási ellenállás szoros kapcsolatban van a sűrűséggel, így annak meghatározására jól alkalmazható a mikrofúró (Densitomat, Resistograph) (2. ábra). Az elnevezés találó, mivel a fúrófej hegyének átmérője – kétszerese a szár átmérőjének, így a furat nem tömődik el – csak 3 mm. A fúrási mélység általános esetben max. 41 cm, a legnagyobb változatnál max. 100 cm (3. ábra).
 
 
  1. ábra A resistograph műszer alkalmazás közben (Fotó: www.walesch.ch)
 
A fúrási ellenállás változása befolyásolja a fúró motorjának teljesítményét. A vizsgálat során ezt mérik és a méréssel egyidőben grafikusan meg is jelenítik. Az így kapott grafikonok jó képet nyújtanak a fa belső szerkezetéről.
A műszer alkalmazható élő fák és beépített faanyag sűrűségének vizsgálatára egyaránt. Mivel képes érzékelni a korai és kései pászta eltérő sűrűségét (az ebből adódó ellenállás-változást), így akár kormeghatározásra is alkalmas (Dívós 1998).
 
 
 
 
 
 
3. ábra: A resistograp alkalmazási területei (Forrás: Szalai László 2001)
2.2.2. Nem roncsoló (akusztikus) módszer
 
Az akusztikus eljárások a fában terjedő rezgéseken alapulnak, a fa szöveti szerkezetét nem bolygatják meg.
Ezek a számítógépes tomográfia (CT), az elektromos tulajdonságok mérésén alapuló vitalitásmérők, a hang terjedési idejének mérésén alapuló ultrahangos és kopogtatásos módszer.
A számítógépes tomográfia a ma alkalmazható legpontosabb vizsgálati módszer. A berendezéssel a fa keresztmetszetének sűrűségtérképe készthető el. A műszer gyűrű alakban fogja közre a fát, ebben a síkban Am-241-es, vagy Cs-137-es izotópforrással világítja át a fát. A fán áthaladt sugárzás intenzitását NaI szcintillációs detektorok sorozatával mérik. A mérések kiértékelésére és a képalkotás céljára számítógépet használnak (Szendrődi 1994).
A németországi Philips Egyetem Radiológiai Központjának Orvos-fizikai Munkacsoportja MCT-3 néven, kifejezetten élő fák vizsgálatára alkalmas mobil számítógépes tomográfot fejlesztett ki a 80-as évek elején. Berendezésükkel Magyarországon is végeztek már vizsgálatokat (4. ábra).
4 ábra: Lucfenyő törzséről készült CT felvétel. (Forrás: Bányai Péter 1996)
A CT-s favizsgálatok elterjedését alapvetően gátolja a radioaktív sugárforrás alkalmazása, mivel tárolásához, szállításához, használatához körülményesen beszerezhető szakhatósági engedélyekre van szükség. A vizsgálat további hátránya annak hosszúsága (kb. 1 óra/mérés) és magas költsége, így széleskörű elterjedése nem várható a közeljövőben (Dívós 1998).
            A 60-as évek közepe óta ismeretes, hogy a fenyő-fűrész árú valamint a forgácslapok hajlító szilárdságát hangsebesség segítségével becsülni lehet. Erre a célra az amerikai Metriguard cég kifejlesztette a „Stress Wave Timer” készüléket, mely a koppintással keltett hangimpulzus terjedési idejét méri mikroszekundumban. Ezt a műszert faszerkezetek felülvizsgálatára, illetve falemezgyárakban gyors minőségellenőrzésére használják. Élő fa vizsgálatára először K. Bethge alkalmazta. Ezzel egyidőben kezdték meg a Nyugat-Magyarországi Egyetemen a kopogtatással történő élőfa vizsgálatokat saját fejlesztésű műszerük, a (FAKOPP) alkalmazásával. A módszer részletes ismertetésére a következő fejezetben kerül sor.
            Szintén a hang terjedésének törvényszerűségeit használja fel a Sylvatest műszer is azzal a különbséggel, hogy alacsony frekvenciájú ultrahang terjedési idejét méri . Az eljárás hátránya, hogy a hőmérsékletváltozásra érzékenyebb, mint a kopogtatásos módszer. Viszont alkalmas a bükkön fellépő álgeszt becslésére is (Dívós 1998).
 
 
 
 
    Az úgynevezett 1 dimenziós (1D) eljárások hangsebesség mérésen alapulnak (FAKOPP, IML impulzuskalapács, METRIGARD), a fa törzsébe egy start- és egy stopérzékelőt ütnek, majd e két pont között mérik a hangsebességet (5. ábra).
 Ha korhadás van e két pont között, a hang terjedési ideje nő, ebből következtetnek a fa belső egészségi állapotára.
 
5. ábra: Fakopp márkajelű műszer az ábra két szélén a start és a stopp érzékelők láthatóak.(Fotó: Szalai László 1996)
 
A 2 dimenziós eljárások (FAKOPP 2D (6. ábra), PICUS (7. ábra) már képesek síkban vizsgálni a fatörzset, ezek hangsebesség-mérésen alapulnak, a technika hasonló az egydimenzióshoz, csak itt körbe a fa törzsére több érzékelőt is felszerelnek, majd egyesével mérik az egyes érzékelők közti időket.
Így átpásztázva a fa belsejét nagyobb pontossággal lehet a korhadás helyét és
 
nagyságát megállapítani (Szalai 2001).
A műszerhez csatlakoztatható egy laptop, ami kiértékeli az érzékelők közti terjedési időket. A kiértékelés grafikus formában is képes megjeleníteni a fatest belső állapotát úgy, hogy az egészséges farészt és a beteg szövet részt külön színnel érzékelteti (8.-9. ábra).
 
 
  1. ábra: Fakopp 2D márkajelű műszer ,a kiértékelést megkönnyítő laptoppal (Fotó: www.woodndt.nyme.hu)
 
 
                  
 
7. ábra: Mérés a gyakorlatban PICUS-sal (Fotó: www.walesch.ch)
  1. ábra: Fakopp 2D-vel feltárt metszet. A fa törzsében körben elhelyezett érzékelők pontosabb képet adnak a fatest belső állapotáról.
(Fotó: www.walesch.ch)
A vörös szín a korhadt terület részarányát jelöli
 
  1. ábra: A Fakopp 2D-vel feltárt egészséges fa metszete (Fotó: walesch.ch)
A sárga szín az egészséges farészt mutatja.
 
A többérzékelés spektrumanalízis csak nemrég került a figyelem középpontjába, e módszer lényegében nem a hangsebesség, hanem a rezgések elemzésével foglalkozik. Kísérletek folytak telefonoszlopok vizsgálatára e módszerrel Amerikában, élőfa vizsgálatával pedig a Nyugat-Magyarországi Egyetem roncsolásmentes favizsgálati laborja foglalkozik.
 
Fejlesztés alatt áll egy olyan műszer (SPEKTRA), amely az élőfa rezgésállapotából képes a belső egészségi állapotára következtetni.
A műszer több részegységből áll (érzékelők, erősítő, laptop). A fa törzsébe körbe piezo elektromos gyorsulásérzékelőket vernek, és ezeket árnyékolt kábellel kapcsolják a többcsatornás erősítő-berendezéshez (10. ábra).
 
 
10. ábra: Érzékelők a fában (Fotó: Szalai László 2001)
 
Az érzékelők kalapáccsal való megütésekor a fa az állapotának megfelelő rezgésállapotba kerül. A jeleket egy időben kell az összes csatornáról begyűjteni.
Az erősítőt egy laptophoz csatlakoztatják, amelyben egy analóg-digitál átalakító kártya az érkező jeleket időben feldolgozza és szoftver segítségével analizálja.
A kiértékelésnek két típusa van, az egyik alapján több mérési adatot felvesznek különböző fafajoknál és átmérőknél, majd vizsgálják az eltárolt spektrumokat úgy, hogy összehasonlítják az egészséges fák referencia spektrumával. A hasonlóságokat és különbségeket vizsgálva döntetek arról, mennyire korhadt belül a fa. A másik kiértékelési típusban elméleti levezetésekkel próbálják magyarázni a keletkező rezgéskép és spektrum formáját. A műszer nagyságára jellemző, hogy a mérőegység a kiértékelő laptoppal együtt elfér egy táskában és tápegységről működik. Egy fa vizsgálata körülbelül 20 percig tart (11. ábra).
 
 
  1. ábra: Mérés a gyakorlatban a Fakopp 2D-vel (Fotó: Szalai László 2001)
 
A jövőbeni továbbfejlesztési lehetőség a háromdimenziós kiértékelés, ezzel lehetőség nyílik a hozzáférhetetlen helyeken való vizsgálatra is, pl. a gyökér felső részének korhadás vizsgálata (Szalai 2001).
2.2.3.1.A kopogtatásos favizsgálati módszer
 
Kopogtatással történő vizsgálatoknak nagy hagyományai vannak. A harkály így találja meg a rovarokat a fában, az orvos kopogtatással vizsgálja az emberi testet, de kopogtatással vizsgálható az élő fa is anélkül, hogy ki kellene vágni, vagy akár kis sebet kellene ütni.
Az egészséges fa vezeti a hangot, míg a korhadt farészek hang elnyelőként működnek. A hangsebesség a korhadt farészekben és üregekben lényegesen kisebb, mint az egészséges fában.
Egészséges élő fában a hang terjedési sebességének jellemző értéke rostra merőlegesen fenyőfáknál és lágy lombos fáknál 1100-1500 m/s, míg kemény lombos fáknál általában 1600-1700 m/s (Dívós 1999). A farontó gombák által megbontott szerkezetű fatestben a hangsebesség ezen értékeknél lényegesen kisebb, mert a korhadt faanyag rendkívül jó hangelnyelő.
A koppintással gerjesztett hang a leggyorsabban a koppintás helyétől az átellenes oldalra az egészséges farészen keresztül halad (12. ábra).
 
12. ábra: A hang terjedése az egészséges és a beteg fa törzsében a jeladótól     (start) a jelfogóig (stop) (Forrás: Dívós 1999)
Abban az esetben, ha a törzsben beteg rész (korhadás) található, a hang a gerjesztés helyétől a starttól (a jeladótól) a stop helyig (a jelfogóig) a beteg rész megkerülésével jut el, ezért a terjedés időtartama hosszabb lesz, mint az egészséges fában.
Radiális és tangenciális irányban lényegében azonos hangsebességgel számolhatunk, a relatív eltérés 5%-nál kisebb. A nedvesség tartalom hangsebességet befolyásoló hatása lényeges a rosttelítettségi pont (30-40%) alatt.
A rosttelítettségi pont felett a hangsebesség lényegében független a nedvességtartalomtól. Ezért az élőfa vizsgálata esetében a nedvességtartalom figyelembe vételétől eltekinthetünk.
A hőmérsékletváltozás és a hangsebesség változás fordítottan arányos. 1 ˚C hőmérsékletváltozás kb. 2 m/s változást eredményez a hangsebességben.
A radiális hangsebesség az a paraméter, amelyik jelzi a fahibát. Ha vizsgálat során az egészséges fában elérhető hangsebességhez képest kisebbet tapasztalunk, nagy valószínűséggel gondolhatunk arra, hogy a vizsgált fában fahiba van. A csökkenés mértéke arányos a fahiba súlyosságával. Az egészséges fában mért hangsebességhez képest a beteg fában mért hangsebesség csökkenést akkor tekinthetjük szignifikánsnak, ha az eltérés legalább 7%. (2. táblázat)
A hangsebesség méréssel történő hibakeresés érzékenysége korlátozott. A kisméretű fahiba csak igen kis úthossz növekedést, azaz hangsebesség csökkenést okoz (Dívós 1999).
 
 
 
 
2. táblázat Relatív hangsebesség csökkenés a beteg terület százalékos arányának függvényében (Dívós 1999 nyomán)
 
Beteg terület aránya (%)
Relatív hangsebesség csökkenés (%)
0
0
1
0,5
4
2,0
9
4,3
16
7,5
25
11,3
36
15,6
49
20,4
64
25,5
81
30,7
 
 
2.2.3.2. A hangsebesség mérése, a FAKOPP műszer bemutatása
 
A fában a radiális hangsebességet a v = s … (m/s) képlettel fejezzük ki,
                                                                t
melyhez mérjük a hang út hosszát, vagyis a fa átmérőjét, és mérjük a hang terjedési idejét. A pontos sebesség meghatározásához az időt mikroszekundum pontosan kell mérni. A hang terjedési idejének precíz mérésére alkalmas a FAKOPP berendezés (13. ábra).
13. ábra:A Fakopp műszer és kijelzője (Fotó: Szalai László 1996)
A FAKOPP-műszer mikroszekundum felbontású órát tartalmaz. Az óra indítása és megállítása elektromosan történik. A start és a stop oldalon gyorsulásérzékelő szolgáltatja az elektromos jelet az órának. Az érzékelőket a fába kell beszúrni úgy, hogy a tű a kérget átüsse és elérje a fatestet. A fa kérge zavar a vizsgálatban, ezért az érzékelők tűi segítenek átvezetni a hangot a kérgen. A tűk másik szerepe az, hogy rögzítse az érzékelőket. A pontos mérés feltétele az érzékelők stabil rögzítése.
Használhatunk kalapácsot az érzékelők beverésére, de ügyelni kell arra, hogy ne üssünk a csatlakozókra és arra is, hogy a fa kérge ne sértse meg az érzékelők csatlakozóit. Az érzékelők BNC kábelekkel csatlakoznak a készülékhez. A készülék bekapcsolása után a start érzékelőre koppintva alaphelyzetbe kerül a készülék, és megjelenik egy szám a folyadékkristályos kijelzőn. Ezt követően 1-2 másodperces időközökkel háromszor koppintunk az érzékelőre. A koppintások eredményét leolvasva, majd azokat átlagolva kapjuk meg a hang terjedési idejét µsec-ban. A mérés eredménye széles tartományban független a koppintás erősségétől.
A kéreg nélküli átmérőből (D) és a hang terjedési idejéből (t) a v = D   · 10000
                                                                                                           t
képlet alapján meghatározható a hangsebesség m/s-ban.
 
A vizsgálat menete: A vizsgálat során először a törzs szemrevételezésével kijelöljük a vizsgálat helyét, lehetőleg rostokra merőlegesen.
Nagyobb terpeszek esetén előfordulhat, hogy az érzékelő nem merőleges a rostokra. Mivel így a hang gyorsabban terjed a fában, mérésünk sem fogja tükrözni a törzs valódi állapotát. Figyelni kell az esetleges repedésekre, fagylécekre, mivel a mélyre hatoló repedéseket is hibának jelzi a készülék.
A mérést úgy kell végezni, hogy a repedést ne keresztezze az érzékelőkkel kijelölt egyenes. Szintén ügyelni kell az ággöcsökre, ágörvökre (pl. lucfenyő esetén), mert ezek „megvezetik” a hangot és így torzított, magas hangsebességet kapunk eredményül.
Korhadás vizsgálatoknál, mivel a vizsgálat az érzékelőkkel kijelölt egyenes vonalban történik, ha a korhadás nem a középpontban helyezkedik el, előfordulhat, hogy a vizsgálat során nem érzékeljük azt. Ennek elkerülése érdekében egy törzsön két, egymásra merőleges irányban kell a mérést elvégezni.
Az érzékelők rögzítése tűkkel történik, melyek kialakítása lehet sima, vagy menetes felületű. A sima felületű tűket kalapáccsal beütve, míg a menetes felületűeket becsavarva rögzítjük a törzsre. A pontos mérés feltétele az érzékelők stabil rögzítése úgy, hogy a tűk elérjék a fatestet.
14. ábra: Mérés a gyakorlatban a Fakopp 1D-vel (Fotó: www.fakopp.com)
 
3. táblázat Néhány fafaj egészséges egyedében mérhető hangsebesség értékek
(Dívós 1999 nyomán)
 
Fafaj
Hangsebesség (m/s)
Nyír
1140
Lucfenyő
1310
Kaukázusi jegenyefenyő
1360
Japán fenyő
1450
Erdeifenyő
1470
Feketefenyő
1480
Vörösfenyő
1490
Kocsányos tölgy
1620
Bükk
1670
Hárs
1690
Hegyi juhar
1690
Nyárak
1170
 
15. ábra: Fahibákon mért hangsebességi adatok lucfenyőn.
(Foto: Klauss Matteck 1993)
A mért hangsebesség értékek jól mutatják az érzékelők vonalában elhelyezkedő szövet elváltozásokat.


 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
A globális felmelegedés ?
A gobális felmelegedés
 
Tanulmányok
 
Képek
 
Dolgozat
 
Diplomamunka - Referenciaértékek vizsgálata a FAKOPP-al
 
menüpontok
 

A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!